İdeal Bir Mühendiste Aranan 7 Özellik

Güncelleme tarihi: 27 Oca 2021Mühendislik, teknik bilgi birikiminden çok daha fazlasıdır. İyi bir mühendis, nitelikli teknik bilgi birikiminin yanı sıra sosyal ve duygusal zekaya da sahiptir. İdeal bir mühendiste aranan sadece çevresinde olup bitenleri kavrayabilme yetisi değil, aynı zamanda sosyal toplumun mevcut arz ve taleplerini öngörüp bunları modelleme yeteneğidir.

Unutmamak gerekir ki, mühendisler projelerini kendileri veya makineler için değil, öncelikle sıradan insanlar için tasarlarlar. Bu nedenle, duygusal düzeyde iletişim kurma yeteneği, aynı zamanda harika bir mühendis olmada kilit bir faktördür.


İdeal ve donanımlı bir mühendis olabilmek için gerekenlere sahip olup olmadığınızı anlamak için aşağıdaki kriterlere birlikte göz atalım:


1.İçten Gelen Doğal Merak Arzusu

Yarışta önde olmak istiyorsanız, daha esnek ve öngörülebilir faaliyetler için, çevrenizde olup bitenleri incelemeye ve icat etmeye meyilli meraklı bir zihne sahip olmanız gerekir.
2. Mantıksal Düşünme ve Akıl Yürütme Becerisi

İdeal bir mühendisin karmaşık sistemlerin nasıl çalıştığını, sorunların nasıl ortaya çıktığını ve bunları nasıl düzelteceğini kavrayabilmesi ve bu doğrultuda aksiyon alması gerekir.
3.İletişim Becerisi

Teknik karmaşıklıkları anlamanın yanı sıra, bunu müşterilere ve çalışanlara iletirken bunu meslekten olmayan kişilerin diline çevirme becerisine sahip olmalısınız.4. Ayrıntıları Gözden Kaçırmama (Attention to Detail)

Herhangi bir proje boyunca küçük ayrıntılara dikkat etmek bile mühendislik için çok önemlidir. Çünkü en ufak bir hatayı bile yapmanın maliyeti çok büyüktür.
5. Yaratıcılık ve Yenilik

Yetkin bir mühendis, her zaman standardın dışında düşünecek kadar yaratıcıdır ve mevcut sistemleri iyileştirmek ve yenilerini geliştirmeyi amaçlar.6.Ekip Çalışmasına Uyum

Ekip çalışmasının sağladığı en önemli faydalardan biri kesinlikle takım ruhunu geliştirmesidir. Ekip çalışması aslında kolektif bir ruhun çalışmaya yansıması gibidir. Kolektif hareket etmek; birlikteliği, birliktelik ise oluşturulan takım ruhunu ortaya çıkarır. Bu takım ruhu, başarılı işler yapmanızı sağlayacak kilit noktaların başında gelir.
7. Çılgın Matematik Becerileri

Gözünüz hemen korkmasın ancak iyi bir mühendis olabilmenin yolu sayılarla içli dışlı olmaktan geçer ki zaten mühendislik, çeşitli zorluklarda hesaplamalar yapmanızı gerektiren karmaşık bir bilimdir, bu nedenle matematik becerilerinizi tazelemeniz gerekir.

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör